
Na umění se nestačí jen dívat, občas je fajn si i něco přečíst. Četba totiž prohlubuje porozumění a taky potěšení. Buďme k sobě upřímní, ne každý má v rámci všedních dní chuť se pustit do sedmisetstránkového Příběhu umění od Gombricha. Pro případ odpoledního nebo víkendového rozjímání je tu spousta autobiografických a populárně naučných knih, které, pokud jsou dobře zpracované, vás pobaví a zároveň vám pomohou utřídit myšlenky a vyvolají ve vás nové otázky.
Máte pocit, že takovýhle obraz byste namalovali taky? Ale jděte. Kdy jste naposledy drželi štětec, pokud vůbec někdy? Tak tu myšlenku radši rychle zaplašte a podívejte se ještě jednou, s pokorou. Záleží na nápadu, kvalitě zpracování, okolnostech a taky době, kdy dílo vzniklo.
Knihu o umění si ani nemusíte rovnou kupovat, zajděte třeba do knihovny a mrkněte do sekce o umění, třeba narazíte na něco, co vás zaujme. A nenechte se odradit možným veřejným míněním, pakliže je knížka označena jako „pro děti“. No a? Možná právě díky tomu vás pobaví vtipnými ilustracemi či trefnými postřehy.
Ukázka z knihy Proč je v umění tolik nahých lidí a další zásadní otázky o umění (věk čtenářů 9+):
„K čemu tolik ovoce?
Umělci neustále malují jablka nebo hroznové víno … ale proč?
Především na ovoce je spoleh. Na rozdíl od lidského modelu nemrká, nevrtí se ani nemá žízeň.
Malováním ovoce se umělci rovněž učí poznávat tvary, barvy a tóny přírody.
Těmto obrazům se říká zátiší, protože na nich panuje ticho a klid.
Před vynalezením fotografie navíc umělci malováním realistických zátiší dokazovali svou zručnost. Pak se ale všechno změnilo.“
No tak, neignoruje starou známou pravdu, že čtení tě mění a čtěte ♥️
-EM-