Posted on: 20. 10. 2019 Posted by: Vita Comments: 0

Jsme dvě. Jana a Eliška. Dvě kamarádky kunsthistoričky. Poznaly jsme se při studiu Dějin výtvarných umění na Univerzitě Palackého v Olomouci. Eliška byla ta, která si v mekáči nedá burger, ale sladkou taštičku, většinu času nosí šaty, věčně je tak trochu v poklusu, protože vede světlušky, a tak musí všechno skloubit a nerada chodí do hospody. Jana naopak hrozně ráda chodila večer ven, ze záliby studovala italštinu, milovala teplé svetry a pyžama a domácí oblečky a vůči ostatním se vyhraňovala pichlavým humorem, aby si udržovala bezpečný odstup. Jsme zdánlivě celkem nesourodá dvojice, avšak možná právě proto si tolik rozumíme. Stmelily nás společné hodiny, měsíce a roky studia, tábory a výlety.  I teď společně cestujeme, vaříme, vzděláváme se, pracujeme a úplně nejradši žijeme uměním. Spolupráce nám jde, a proto jsme se rozhodly spojit síly a založit si vlastní malou prodejní galerii.

Mít sen je velmi romantické a začít si ho plnit ještě romantičtější. Jenže realita je obohacena o množství papírů, které je třeba vyřídit. A taky o zjištění, že mít pěkný galerijní prostor je hodně špinavá práce. Doslova. Bez sprchy večeři nedostaneš –  celkem pochopitelná poznámka, když jsme se v pozdních hodinách vracely od hlavy až k patě zahalené v prachu. Motivace však byla veliká, musíme stihnout všechnu špinavou práci než přivezeme první obrazy. Čím dříve to zvládneme, tím dříve můžeme začít dělat to, co milujeme – vystavovat. Máte něco, co vás motivuje? My máme písničku. Když se nám hrozně nechce a nejradši bychom utekly, pustíme si Detaily od Vypsané fixy. Hrdinové nekecaj a jdou do tmy, s tím se těžko polemizuje.

Kdybyste někdy plánovali podnikat, rády vám předáme naše postřehy. I když je pravda, že žádný předběžný plán vás nepřipraví na to, že kromě předmětu podnikání najednou musíte řešit spoustu věcí, kterým absolutně nerozumíte. Je to úžasná radost a hrozný stres. Taky je to zkouška vztahů s vašimi nejbližšími. Nejenže nemáte čas, ale ještě k tomu po nich pořád něco chcete. V našem případě bychom kromě dějin umění potřebovaly ovládat základy práva, účetnictví i grafiky, být zručné a schopné jako elektrikář a zedník dohromady a k tomu mít takřka neomezené kontakty. Samozřejmě se spoustu věcí učíme za pochodu, protože naštěstí máme koho se ptát na rady a s další kupou věcí nám pomáhají chytří a šikovní přátelé a rodina.

Srdečné díky všem, kteří nás podporujete, bez vás by Tohle JE galerie nevznikla!

-EM-

P.S.: Už jste viděli hezčí státní dokument než společenskou smlouvu svázanou trikolórou?

P.S.2: Přikládáme pár fotek, jak to probíhalo.