Posted on: 31. 12. 2020 Posted by: Vita Comments: 0

Slyším pláč? To ne, spíš konstatování nezvratné situace. Prakticky celý svět se dostal do složité ekonomické situace. Krachují i velké firmy s tradicí a lidé se dostávají do existenčních problémů. Prostor v němž galerie sídlí, není náš a jako mnoho dalších podniků už si nemůžeme dovolit platit nájem za zavřené prostory (případně otevřené pro nic, protože lidé se mají držet doma) a doufat v rychlý obrat k lepšímu. Na jaře jsme se plné optimismu těšily, jak znovu otevřeme, že v létě přijedou turisti, na podzim studenti, lidé vyrazí do města a budeme se moci všichni potkávat s dobrým vínem u dobrého umění. Průběh pandemie a další prognózy odborníků však vypadají jinak. Kavárny, restaurace a vinárny si můžou alespoň částečně vypomoct výdejními okénky a my jsme že srdce rády, že je to drží nad vodou. Bohužel založit si výdejní okénko na umělecký zážitek tak nějak nejde.

Jsou okolnosti, které nemůžeme ovlivnit. V rámci současných možností se máme dobře, máme průměrný příjem a nadprůměrné zázemí. Zkrátka jen musíme obětovat něco, co máme rády – výstavní prostory. Není to málo, ale taky to není konec světa. Mrzí nás, že už se nebudeme v galerii potkávat osobně. Nicméně to nebalíme. Přesuneme se do online prostředí, které je teď pro nás všechny tak nějak bezpečnější. Snad máte nainstalovaný antivir. Vtípek 🙂 Budeme vám přinášet umění domů, nadále spolupracovat s umělci, kteří nám budou sympatičtí a oni naopak budou chtít spolupracovat s námi, pořádat online výstavy a zprostředkovávat prodej umění. A třeba někdy, až bude situace příznivější a svět nebude vzhůru nohama, se budeme moci potkávat zase pěkně naživo, tváří v tvář. Ideálně bez roušky a s dobrým vínem v ruce na vernisáži nějakého talentovaného českého umělce ????

Zachovejte nám přízeň. Jak víte, milujeme umění a chceme tu lásku s vámi sdílet. Umění zdar!

P. S.: Kolik lidí může říct, že si takovýmhle způsobem splnilo sen, a ještě u toho měli po boku báječného přítele a obrovskou podporu blízkých i neznámých lidí z širého okolí. Moc si toho vážíme a děkujeme!

P. S. 2.: Už jsme říkaly, že složitá covidová situace, pro nás měla i jeden milý aspekt. Kvůli přerušení výstavy se nám výrazně prodloužila spolupráce s Chaoscompany. Věrka a Dosy jsou pro nás skvělou ukázkou, jak může fungovat současné umění. Jedna jejich stylová malba pro olomoucký Zkouška pub naše současné pocity celkem přesně vystihuje. „Asi i vy znáte pocit, že jste nad věcí (na koni), přitom vám ale teče do bot ????. Hledáte, jak situaci zachránit třeba záchranou vestou, nebo zakázaným ovocem???? co vás dovede k poznání.“

Mrkněte na skvělé video z průběhu malby tady.

Talentovaní, že? Přesně pro takovéhle umělce Tohle JE galerie vznikla a věříme, že má smysl pokračovat.

Tady můžete vybírat umělecké kousky, které si lze pořídit domů, abyste se o ten živý umělecký zážitek nepřipravili docela 😉

-EM-